Podsumowanie Półfinałów U19

W dniach 5-7 marca 2021 MUKS Poznań gościł w Wielkopolsce zespołu uczestniczące w Półfinałach Młodzieżowych Mistrzostw Polski U19 Kobiet. W grupie B spotkały się cztery zespoły aspirujące chęciami do udziału w ścisłym ośmiozespołowym Finale Juniorek Starszych. Wszystko miało się rozstrzygnąć w sportowej rywalizacji w hali POSiR podczas trzydniowych zmagań.

Wiślaczki na „pierwszy ogień” mierzyły się z zespołem Aleksandrowa Łódzkiego. Początek spotkania to wspólne badanie się obu zespołów a po 5 minutach gry wynik na tablicy brzmiał 3:2. Wtedy na boisku w drużynie Basketu pojawia się Rudenko …. która zdobywa 10 kolejnych punktów dla swojego zespołu z czego 8 razy z linii rzutów wolnych dając pierwsze prowadzenie dla UKS’u. 15:9

Drugą kwartę szybko 5 oczkami otwiera Aleksandrów dzięki czemu na tablicy zapaliło się 10 oczek na plusie dla gospodyń. Wnorowska na spółkę z Cepuchowicz wzięły na siebie ciężar zdobywania punków reperując zdobycz punktową po stronie Wisły. Jednak z drugiej strony do zdobywania punktów oprócz Rudenko włączyła się jeszcze Jarząb. Niestety dla Wiślaczek przewaga Aleksandrowa sięgnęła już 20 punktów.

Po zmianie stron … jeszcze początek kwarty dla Basketu, jednak szybko do pracy wzięła się Biała Gwiazda. Wnorowska … Pająk … celna trója Cepuchowicz i dwa punkty „Jojo” dają Nam lepszy kontakt z przeciwnikiem. Tą część spotkania wygrywamy 17:14 niwelując część strat. Jednak w ostatniej kwarcie meczu popełniamy za dużo błędów. Proste straty dają przeciwnikowi łatwe punkty … a na dodatek rywale nadal katują Nas z linii rzutów wolnych (aż 34 próby w całym meczu). Aleksandrów wróciła do przewagi oscylującej w granicach 20 oczek i nie oddał już prowadzenia do końca spotkania. Tym samym Biała Gwiazda rozpoczęła zmagania od porażki.
Wisła CANPACK Kraków – UKS Basket Aleksandrów Łódzki 45: 67

Drugiego dnia Wiślaczki nie miały już marginesu błędu. Z gospodyniami MUKS’em Poznań graliśmy o przedłużenie szans na awans do Finału. Porażka wyrzucała Akademię Wisły poza dwa, premiowane awansem miejsca.
Jak zacięte było to spotkanie od samego początku meczu, świadczy tylko fakt, iż w przeciągu 10 minut aż 7krotnie zmieniało się prowadzenie zespołów i 3-krotnie na tablicy widniał remis :).
Walka o każdy centymetr boiska i wzajemne szachy trenerskie na obu ławkach.
Wynik otwiera MUKS po celnym osobistym, ale już w następnej akcji prowadzenie Wiśle daje Gajoch a kolejne punkty spod kosza dokłada Jojczyk … i taka wymiana ciosów trwała przez 6 minut. Na cztery minuty przed końcem dwukrotnie trafia Wnorowska i Wisła obejmuje prowadzenie którego już do końca kwarty nie oddaje.

Kiedy mozolnie Biała Gwiazda budowała swoją przewagę, momentalnie po szybkich 5 punktach MUKS wraca na dwa oczka 19:17. A chwilę później Piotrowska zapala kolejny REMIS. Dwa kolejne punkty tym razem z linii i to Poznanianki wychodzą na prowadzenie na 120 sekund przed zakończeniem pierwszej połowy. Pająk na spółkę z Gajoch przed zejściem do szatni „odbijają piłeczkę” i to Akademia wygrywa pierwsze 20 minut.

25:23 … szybko Juskowiak na remis, a chwilę później Wnorowska +2 dla Wisły … Piotrowska ponownie ley-up’em na remis …. i ponownie Wnorowska. Tym razem wykorzystuje tylko jeden rzut wolny dla Akademii dzięki czemu Ignerska po rzycie z dystansu daje MUKS’owi prowadzeni 28:29. Wtedy run 7:0 zaliczają zawodniczki z Reymonta. Pająk z linii i trójkę daje Matrac. Chwilę później wzorowa współpraca mała wysoka i Jojczyk kończy spod kosza. +8 dla Wisły przed decydującą batalią.
Ostatnie 10 minut zapaliło się na zegarze. Na otwarcie „trója” Matrac dzięki czemu Krakowianki mają 9 oczek zapasu. Wymiana ciosów trwa … jednak Akademia Wisły pilnuje ciężko wypracowanej przewagi jak oka w głowie. Na trzy minuty przed zakończeniem meczu niepotrzebną nerwówkę uspokaja Pająk dając kolejne 2 oczka z półdystansu a chwilę później Jojczyk z linii osobistej. Dużo nerwowości wkradło się w poczynania Wisły w samej końcówce gdzie dwukrotnie popełniamy błąd kroków … jednak utrzymujemy dobrą obronę dzięki czemu drugiego dnia Wisła CANPACK Kraków wygrywa z MUKS’em Poznań 53:51 przedłużając tym samym swoje szanse na awans do ścisłego Finału.

Turniej ułożył się tak, że ostatniego dnia Wiślaczki podejmowały Sokołów Podlaski. Ten mecz miał zdecydować o ostatnim premiowanym miejscu w Finale Mistrzostw Polski U19.
Mecz otwieramy wzorowo. Szybka trójka Bukowczan … w następnej akcji kolejną dokłada Gajoch i mamy prowadzenie 6:2. Po podaniu Pająk ponownie zza łuku trafia Bukowczan dając prowadzenie 9:2 … no i co … znowu Bukowczan, która w 3 minuty zdobywa 8 oczek dając prowadzenie +9. Jednak Sokołów nie zamierzał składać broni. Welenc, Dec i Stefańska stawiają MPKK na nogi i wracając na 12:13. Kwarta kończy się wynikiem 17:17 więc zaczynamy granie od nowa.

Druga kwarta to wymiana ciosów … jednak z lekkim wskazaniem na Sokołów. Wisła gra zrywami, jednak dobrą grę przerywa zbyt duża ilość błędów. Kluczowe dla losów kwarty okazało się ostatnie 90 sekund drugiej odsłony. Najpierw Stefańska 30 sekund później Welenc i znowu po upływie pół minuty Welenc trafia zza łuku … ten fragment Białą Gwiazda przegrywa 11:4 i do szatni schodzimy z bagażem -8.

Gajoch trafia swoja drugą trójkę w tym spotkaniu … jednak szybko oddaje nie kto inny jak Welenc. Sokołów kontroluje poczynania na boisku, a na każde zło i niepowodzenia w ataku szuka otwartych pozycji rzutowych. Akademia nie potrafi znaleźć sposobu na dobrze dysponowanego rzutowo rywala przez co nie udaje się w trzeciej kwarcie zbliżyć do Sokołowa.
Zaczynamy ostatnie dziesięć minut. Szybki odjazd rywali na +18 … jednak nie składamy broni. Jojczyk z linii a chwilę później Cepuchowicz za 2 dzięki czemu odrabiamy część strat. Ponownie Cepuchowicz tym razem za trzy i wracamy na 13 oczek jednak do zakończenia meczu zostało już tylko 120 sekund … i tu niestety zacinamy się a Sokołów spokojnie kontroluje przebieg meczu nie oddając już wypracowanej w trakcie spotkania przewagi. Tym samym z drugiego miejsca w grupie do Gdyni na Finały Mistrzostw Polski pojedzie MPKK Sokołów Podlaski. Wisła kończy zmagania na trzecim miejscu w grupie „B”. Kończymy tym samym w sezonie 2020 / 2021 przygodę z Młodzieżowymi Mistrzostwami Polski U19 Kobiet.
Ostatecznie Polski Związek Koszykówki sklasyfikował Akademię Wisły CANPACK Kraków na 10 miejscu w Polsce.
Wisła CANPACK Kraków – MPKK Sokołów Podlaski 52:64